13 Haziran 2006

Şaka yapmak, ne demektir?

Şakalar yapmak, sevgilerini, hoşgörülerini test etmektir sevdiklerimizin bence. Her türlü ilişkinin boyutunu ölçmek, ilişkiyi güncellemektir. Şaka maksatlı olarak sevdiğimiz birinin üstüne gittiğimizde sürekli, aslında kendi egomuzun ne kadar zayıf olduğunu test ediyoruz galiba. "Benim şakalarıma nereye kadar tahammül ediyor?" sorusuyla, o iki kişilik ilişkinin oturduğu zemini tartıyor, ağırlığımızı vererek nereye kadar dayanabileceğini ölçüyoruz o platformun.

Şakaya tahammül etmek de bu yüzden bir yere kadar anlamlıdır. Öyle bir yere gelirsiniz ki, olgunluk yapıp şaka kaldırır olmak, aslında sadece şakayı yapanın g.tünü kaldırmak olur.

Bu yüzden diyorum ki, ağır şakalar yapmak, düşünülenin aksine, komik ve özgüvenli olanların değil, yalnız kalmaktan korkanların, kendine güvenemeyenlerin gittiği bir yerdir. Ancak orada rahat ederler.

1 yorum:

gogobin dedi ki...

yaa cok guzel de, tam yaziyi okurken kedi yeni aldigim bas gitarin kilifina karsi bir sekilde alarma gecip agir agir harekete gectiginde alkisla korkuttum, sicramasini da zevkle izledim. Esek miyim, oglu muyum bilmem, ama serotonin salgiladim hahahahahaha

bohhhhh!

Rand vs. Kant: Sonucu belli bir karşılaşma

"İnsanlık tarihinin en kötü insanı" demiş yeteneksiz yazar Ayn Rand, Kant için. Kant sevdalısı olduğumu söyleyemem ancak Ayn R...

Çok Okunanlar